„5 porcji warzyw, owoców lub soku” w szkole! – Uczymy dzieci zasad prawidłowego żywienia

Nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych z całej Polski mogą zgłaszać II i III klasy do – rozpoczynającego się w połowie sierpnia, programu edukacyjnego “5 porcji zdrowia w szkole”. Dzięki bezpłatnym materiałom edukacyjnym pedagodzy będą mogli przeprowadzić lekcje poszerzające wiedzę uczniów na temat zasad prawidłowego odżywiania. Każda klasa biorąca udział w programie dodatkowo może zgłosić się do tematycznego konkursu i zdobyć atrakcyjne nagrody.

Rola rodziców w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych jest niezaprzeczalna. Jednocześnie aż 78% badanych matek¹ uważa, że nauczyciele także odpowiadają za edukację żywieniową dzieci. Aby wesprzeć pedagogów w tym zakresie powstał program edukacyjny „5 porcji zdrowia w szkole”, który stanowi ważną część działań prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Program skierowany jest do uczniów II i III klas szkoły podstawowej, a także ich nauczycieli, dyrektorów, dietetyków szkolnych, którzy chcą zapewnić uczniom porcję zdrowej wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz roli, jaką pełnią w niej owoce warzywa, owoce oraz soki, także te w kartonach.

Bezpłatne materiały edukacyjne

Nauczyciel lub dyrektor , który zgłosi klasę do udziału w programie „5 porcji zdrowia w szkole” otrzyma link do pobrania bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Jest to scenariusz zajęć oraz ciekawe gry i zabawy, które umożliwiają przeprowadzenie angażujących zajęć tematycznych, w czasie których uczniowie poszerzą swoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia. Materiały mają nie tylko atrakcyjną dla dzieci formę, ale także wysoką wartość merytoryczną. Zostały opracowane we współpracy z ekspertami z zakresu żywienia m.in. przedstawicielami Instytutu Żywności i Żywienia, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a także przez doświadczonego metodyka.

Konkurs

Dodatkowo każda klasa biorąca udział w programie może też wziąć udział w konkursie i zyskać szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Zadanie konkursowe polega na wspólnym przygotowaniu przez uczniów z danej klasy plakatu, przedstawiającego ideę „5 porcji zdrowia” w codziennej diecie dzieci. Wykonane zdjęcie pracy konkursowej należy następnie przesłać przez znajdujący się na stronie programu formularz. Wszystkie klasy, które zgłoszą udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy drogą elektroniczną.

¹Raport z badania ilościowego IQS dla Michael Bridge, marzec 2018 r. Badanie CAWI Panel, ogólnopolska, matki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, klasy 2-3, N=203

Pozostałe Aktualności